Sándor Erzsi jól körülhatárolható.
Eörsi László összehangolt.
Viszont korszakismerettel csak Schmidt Mária rendelkezik.
Ez utóbbiban van valami: bizonyos szempontból ő valóban ismeri azt a korszakot. Vagy legalábbis felismeri. Mint ahogy ráismert arra a bizonyos 50-es évekbeli pártállami diktatúrára az Orbán-rezsimben. Rögtön tudta is, mi a dolga: párt- és kormányzati igények szerint – akár szakmai hitelességének elvesztése árán is (áh, badarság: azt már rég elvesztette, illetve csak ő maga állítja, hogy egyáltalán volt neki) – Viktor-ízűre kell írni a múltat. Fegyveres hősök kellenek (a miniszterelnök béke időben is állandóan háborúsdit játszik és hadvezérként pózol), tehát egyetemisták törölve, értelmiség törölve, politikusok törölve. Ugyanmá', ki volt az a Nagy Imre nevű? Megölt akár csak egyetlen orosz kiskatonát? Na látod, süllyesztőbe vele! (A szellemi és történelmi háttér retusálásában már profik vagyunk, szintén a doktorprofesszorasszonynak köszönhetően, amikor a második világháborús magyar szerepvállalás alakult át, gondos munkájának köszönhetően.) ÁVÓ-sokat lincselők, fegyveresek kellenek! Van itt egy-két korabeli portré, a photoshop-ot pedig már feltalálták: kalasnyikovot a kezükbe! És ha már, akkor öltöztessétek is fel őket rendesen, srácok. A történetüket már írják, tanulják, jövőre már tanítják is – benne lesz a tankönyvekben, rögtön „A felcsúti kisvasút és a magyar stadion-hálózat szerepe Európa felemelkedésében” című fejezet mellett.
"Simone gyönyörű, tehetséges és kolléganőivel ellentétben még engedelmes is. Csak egyetlen, apró hiányossága van: valójában nem létezik. A hölgy ugyanis egy buggyant számítógépes programozó kreálmánya. Ám ez Taranskyt nem akadályozza meg abban, hogy a végletekig kiaknázza újdonsült sztárja fáradhatatlanságát és elnyűhetetlenségét. A rendezőnek persze mindent el kell követnie annak érdekében, hogy titka ki ne tudódjon. A feladat pedig mind nehezebbé válik, ahogy üdvöskéje egyre másra aratja hihetetlen sikereit."
Ja, bocs! Ez egy másik film. Al Pacino játszotta benne Schmidt Máriát. Egészen emberi figurát csinált belőle.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.